Čo je to NFT?

NFT je skratkou anglického výrazu „non-fungible token“, čo sa dá voľne preložiť ako jedinečný token, ktorý vám umožňuje stať sa majiteľom digitálnehho predmetu. Digitálny predmet môžete vytvoriť, alebo (ako je to v našom prípade) môže na vás byť prevedené jeho vlastnítctvo.

Ako to funguje?

Autorka diela, ktoré ste obdržali vo fyzickej podobe, vytvorila z nich digitálnu kópiu (autorskú fotografiu), ktorá je tým pádom digitálnym predmetom. Pod svojím NFT účtom ju nahrala do repozitára a priradila k nemu svoj autorský NFT token. Aby ho mohla na vás previesť, musíte si vytvoriť vlastnú NFT identitu (blockchain účet), poslať nám následne jeho verejnú adresu a my zabezpečíme prevod digitálneho diela na túto identitu. Tak sa stanete novým majiteľom digitálneho predmetu.

Čo treba spraviť?

01

Treba si nainštalovať do mobilu aplikáciu blockchain peňaženky, odporúčame appku s názvom METAMASK. Je dostupná pre Android v Google PlayStore aj pre iOS v AppStore.

02

Po jej otvorení kliknite na Vytvoriť novú peňaženku / Create a new wallet. Po zadaní a overení hesla odporúčame zapnúť biometrickú autentifikáciu, aby ste nemuseli zadávať heslo po každom otvorení aplikácie.

Následne budete vyzvaní na vytvorenie recovery hesla. Pre tento moment môžete tento krok preskočiť, no v budúcnosti ho odporúčame vytvoriť. Aplikácia totiž nedokáže nijako inak vaše zabudnuté heslo obnoviť a tak môžete ľahko o svoje digitálne vlastníctvo prísť len preto, že zabudnete heslo. Postupujte podľa inštrukcií, proces je celkom intuitívny.

03

V tomto momente máte vytvorenú svoje blockchainové konto. Existuje preň verejne zdieľateľný identifikátor, podľa ktorého môžeme na vás previesť digitálne vlastníctvo. Nachádza sa pod vašou profilovou ikonou, stačí naň len kliknúť a skopíruje sa.

04

Skopírovaný kód vložte do tohto formulára a odošlite. Následne na tento účet prevedieme vlastníctvo digitálneho predmetu, ktorý je kópiou vášho diela.

05

Po prevedení diela sa jeho náhľad zobrazí vo vašej blockchain peňaženke. Otvoríte si aplikáciu METAMASK a po autorizácii v záložke NFTs by ste mali nájsť prevedený digitálny predmet. Ak ho tam nemáte, skúste kliknúť na Import NFTs, po odsúhlasení dotatočných povolení sa vám prevedený predmet načíta do vašej aplikácie.